Wij zijn fan van de korte keten. Want korte keten is goed voor mens en natuur.
Korte keten betekent dat landbouwproducten, zoals voedsel en bloemen, direct van de producent naar de consument gaan. Zonder tussenkomst van andere schakels zoals supermarkten of de voedselverwerkende industrie. Je koopt dus rechtstreeks van de boer.
De korte keten heeft veel voordelen.
Wij zij fan. En we zijn er van overtuigd dat korte keten ook iets voor jou is. Daarom laten we je kennis maken met korte keten in Limburg. Doe je mee?
Avansa zet zelf educatieve en sociale activiteiten op de agenda, waarin je de voordelen van de korte keten leert kennen. Denk aan kookworkshops, uitstappen naar korte ketenproducenten, interessante films en sprekers, bijeenkomsten waarin je kan ruilen en delen, cursussen...
En we promoten met plezier activiteiten van anderen. Dus organiseer jij een activiteit waarin mensen kennis maken met de korte keten? Laat het weten aan Veerle of Mario.
Dit zijn de belangrijkste kenmerken:
Voorbeelden van korte keteninitiatieven zijn hoevewinkels, boerenmarkten, verkoopautomaten bij de boer, zelfoogst- en plukboerderijen, voedselbossen en Community Supported Agriculture (CSA).
Niet alleen groenten en fruit kunnen korte keten zijn. Ook bloemen, vlees en zuivelproducten. Je koopt ze rechtstreeks bij de boer, of beter nog, plukt ze zelf op het veld.
Een voedselbos lijkt op een natuurlijk bos, maar dan met eetbare planten. Mensen planten het aan met een specifiek doel, om voedsel te produceren. Je vindt er bijvoorbeeld fruit, noten, groenten, kruiden en eetbare bloemen.
Kenmerken van een voedselbos:
Voedselbossen zijn duurzaam. Ze dragen met hun gelaagd systeem en diverse plantensoorten bij aan biodiversiteit. Dat is goed voor dieren, insecten en vogels. En in een voedselbos vinden natuurlijke processen plaats die goed zijn voor de bodem. De bodem in een voedselbos slaat meer CO₂ op en houdt beter vocht vast. Dit helpt tegen droogte.
Voedselbossen zijn een vorm van korteketenlandbouw. Het voedsel uit een voedselbos is lokaal geproduceerd, en dus beter voor het milieu dan voedsel dat van ver moet komen. En het is biologisch, want de beheerders van voedselbossen gebruiken geen pesticiden.
Samengevat: voedselbossen produceren voedsel in harmonie met de natuur.
Avansa wil Limburgse vrijwilligers, verenigingen en organisaties die bezig zijn met voedselbossen samenbrengen en steunen. We starten een community waarin we ervaringen, goede praktijken en informatie uitwisselen. Of het nu gaat over opstarten, beheren of uitbouwen van een voedselbos, we kunnen veel leren van elkaar.
Ons grote doel? Zo veel mogelijk mensen enthousiast maken over voedselbossen als duurzaam en sociaal alternatief voor de traditionele landbouw.
Er zijn 14 voedselbossen in Limburg. Je ziet ze op de kaart hierboven.
Wil je meer weten of samenwerken over voedselbossen in Limburg? Contacteer Mario.
Hier delen we met veel plezier tips en ervaringen over korte keten. Heb jij een leuk verhaal? Contacteer Peter, en wie weet sta je binnenkort op onze blog!
Veerle en Mario, dat is onze korte ketenbrigade. Allebei geloven ze dat korte keten de mens gelukkiger en de wereld beter maakt.
Veerle haalt haar groenten bij de lokale buurderij en steekt zelf graag de handen uit de mouwen om te helpen in de bloemenpluktuin. Mario weet niet alles, maar toch veel over voedselbossen. Thuis heeft hij trouwens een halve boerderij!
Samen zijn ze de drijvende kracht achter educatieve en sociale activiteiten over de korte keten bij Avansa.






