Voorleesactie 8 mei
Voor en na het jaarlijkse officiële herdenkingsmoment om 10.15u worden de namen voorgelezen van Limburgse verzetsmensen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Naast het uitspreken van de namen wordt telkens kort toegelicht welke rol zij speelden in het verzet. De voorlezers zijn mensen uit de academische wereld, de kunsten, het middenveld en het herdenkingswerk, die elk vanuit hun eigen achtergrond mee stem geven aan deze geschiedenis.
Op 8 mei, de dag waarop in Europa het einde van de Tweede Wereldoorlog wordt herdacht, sluiten we in Hasselt aan bij de Heldenweek van het Verzet. Voor en na het officiële herdenkingsmoment van de oud-strijders aan het Provinciaal Oorlogsmonument worden de namen voorgelezen van Limburgse vrouwen en mannen die actief waren in het verzet en daarvoor vaak met hun leven betaalden.
Het voorlezen beperkt zich niet tot het uitspreken van namen alleen. Bij elke naam wordt kort verduidelijkt welke rol deze persoon speelde: koerier, helper van neergeschoten piloten, lid van het gewapend verzet, verspreider van clandestiene pers, of ondersteuner van verzetsnetwerken. Zo wordt duidelijk dat verzet vele vormen aannam, en dat achter elke naam een concreet verhaal van engagement en risico schuilgaat.
De voorleesmomenten worden gedragen door een diverse groep voorlezers, elk met een eigen relatie tot geschiedenis, cultuur of herdenking:
Peter Schrijvers, historicus, die vanuit zijn academische expertise mee context geeft aan het verzet in Limburg.
Sara Vertongen, actrice en lid van het artistiek team van Het nieuwstedelijk, die met haar stem en aanwezigheid de link legt tussen herdenking, cultuur en hedendaags publiek.
Karin De Greeve, Hasseltse betrokkene bij het herdenkingswerk, die mee instaat voor het voorlezen van de namen.
Jörg-Werner Palm, onderzoeker en spreker rond lokale geschiedenis en verzet.
André Feron, getuige en spreker die het slotmoment van de voorleesactie voor zijn rekening neemt.
Daarnaast nemen ook Ilse Weeghmans en Frank Vanstreels een voorleesblok op zich.
De voorleesactie vormt zo een inhoudelijke aanvulling op de herdenking van de oud-strijders: geen parallel evenement, maar een versterkend moment van herinnering, waarin geschiedenis opnieuw een stem krijgt. Door namen én rollen te benoemen, maken we zichtbaar dat vrijheid niet abstract is, maar het resultaat van keuzes van concrete mensen.
Ism oa Helden van het Verzet en de 8 meicoalitie
Vrije toegang

